W trakcie pasożytowania kleszczy na skórze, istnieją dwa krytyczne momenty, w których może dojść do transmisji zarazków z zainfekowanego pasożyta na jego żywiciela:
1-Faza szybkiego picia krwi (od 12 godziny żerowania, najczęściej 24-48 godzina).
W tym okresie kleszcz pozbywa się nadmiaru płynów pobranych wraz z krwią, wprowadzając ją do rany żywiciela. Płyny te, mogą zawierać różne chorobotwórcze drobnoustroje.
2-Usuwanie kleszcza (niewłaściwy sposób usuwania kleszczy żerujących na skórze ponad 24 godziny).
Do zarażenia chorobami odkleszczowymi, bardzo często dochodzi w trakcie usuwania pasożytów „tradycyjnymi” lub „egzotycznymi” metodami.
- Borelioza – Choroba z Lyme (Borrelia burgdorferi) – najczęściej występująca choroba odkleszczowa u ludzi i zwierząt o wielopostaciowym przebiegu często z trwałymi powikłaniami.
- Kleszczowe, wirusowe zapalenie mózgu i opon mózgowych (Flaviviridae) Choroba ludzi (głównie) i zwierząt. Charakterystyczne są objawy będące wynikiem zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu i opon mózgowych, rzadziej rdzenia i opon mózgowo-rdzeniowych.
- Babeszioza (Babesia canis) – Niezwykle groźna, choroba psów oraz kotów o bardzo ciężkim, często śmiertelnym przebiegu.
- Hepatozoonoza (Hepatozoon canis) choroba psów o zróżnicowanym przebiegu klinicznym, prowadząca często do wyniszczenia organizmu (kacheksja).
- Gorączka Q (Coxiella burnetti).
- Ehrlihioza (Ehrlihia spp.) choroba psów, objawy są zróżnicowane, obserwuję się wysoką gorączkę, utratę masy ciała prowadzącą do anoreksji.
- Hemobartonelloza (Haemobartonella felis, canis). Choroba psów i kotów w trakcie której dochodzi do rozpadu krwinek czerwonych i rozwoju anemii.
- Porażenia nerwów obwodowych. Choroba ludzi, psów i kotów. Wywoływana jest toksynami wprowadzanymi do organizmu żywiciela przez pasożytujące kleszcze.
