Twój koszyk

Prezent do wyboru 100,00 
Drewniany stojak z miskami 299,00 
Dodaj produkty za 50,00  aby otrzymać darmowa dostawa
Nagrody za 100,00 
Piłka sensoryczna
Silikonowa szczotka kąpielowa
Rękawica do mycia i czesania sierści
Nagrody za 299,00 
Drewniany stojak z miskami dla psa i kota - JM Sante Pharma
Łącznie: 0,00 
0%

Wydaj jeszcze 50,00  aby otrzymać DARMOWĄ WYSYŁKĘ

Limfocytarno-plazmocytarne zapalenie jamy ustnej

  Limfocytarno-plazmocytarne zapalenie jamy ustnej występujące u kotów to niezmiernie bolesna choroba, która rozpoznawana w praktyce lekarsko-weterynaryjnej. Charakteryzuje się ciężkim stanem zapalnym dziąseł, błony śluzowej policzków oraz tylnego odcinka jamy ustnej. Najczęściej choroba dotyka koty w średnim wieku.

PRZYCZYNA

Konkretna przyczyna choroby nie jest znana. Występowanie limfocytarno-plazmocytarnego zapalenia jamy ustnej u kotów jest związane z bytowaniem w jamie ustnej licznych drobnoustrojów. Na skutek ich działania w płytce nazębnej dochodzi do silnej aktywacji komórek układu immunologicznego (plazmocytów), a to prowadzi do pojawienia się silnego nacieku zapalnego.

Zakażenie wirusem niedoboru immunologicznego (FIV) czy wirusem białaczki kotów (FeLV) herpeswirusem może towarzyszyć limfocytarno-plazmocytarnemu zapaleniu jamy ustnej. Stwierdzono częstsze występowanie tego problemu u kotów, u których pojawiło się także zakażenie kocim katarem (herpeswirus i kaliciwirus).

Do wystąpienia zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego predysponują:

  • czynniki środowiskowe oraz pokarmowe,
  • zakażenie wirusowe/bakteryjne,
  • czynniki genetyczne, które mogą prowadzić do nieprawidłowej aktywacji komórek plazmatycznych.

OBJAWY

Objawami klinicznymi przewlekłego zapalenia jamy ustnej i dziąseł u kotów są:

  • ślinotok
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej
  • brak apetytu i związany z nim spadek masy ciała
  • nadmierne ślinienie się (ślina gęsta z domieszką krwi lub nawet ropy)
  • wypadanie pokarmu z jamy ustnej
  • wokalizacja

Lekarz weterynarii w trakcie badania jamy ustnej obserwuje silny stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł, a także policzków, występowanie zmian o charakterze erozyjno-rozrostowym, które obejmują dziąsła i tylną część błony śluzowej jamy ustnej, a także resorpcję zębów i zapalenie przyzębia. U części kocich pacjentów dochodzi też do powiększenia węzłów chłonnych żuchwowych.

W badaniach krwi kotów chorujących na limfocytarno-plazmocytarne zapalenie jamy ustnej należy wykluczyć możliwość występowania chorób nerek czy wątroby, gdyż również z ich powodu mogą pojawiać się zmiany w jamie ustnej u kotów.

LECZENIE

Leczenie przyczynowe nie jest niestety możliwe, ponieważ czynnik chorobotwórczy nie jest znany. Zwykle wprowadzana zostaje więc terapia wielokierunkowa, która łagodzi występujące objawy kliniczne. Kompleksowe postępowanie lecznicze składa się z leczenia farmakologicznego, regularnej higieny jamy ustnej oraz wykonywania zabiegów sanacji w gabinetach weterynaryjnych. Dzięki takim działaniom ograniczona zostaje liczba bakterii w jamie ustnej. Zabiegi takie często bywają jednak nieskuteczne ze względu na fakt, że bakterie znajdujące się na płytce nazębnej mogą stale namnażać się, przez co stan zapalny stale nawraca. Najskuteczniejsza w walce z przewlekłym zapaleniem jamy ustnej jest natomiast ekstrakcja zębów subtotalna (częściowa) lub totalna (pełna). Taki zabieg przyczynia się do ustąpienia objawów klinicznych u około 50-60% pacjentów. U pacjentów, u których objawy kliniczne utrzymują się pomimo przeprowadzenia zabiegu ekstrakcji, substancją, która dodatkowo pomaga zmniejszyć stan zapalny jest laktoferyna bydlęca. Laktoferyna bydlęca to glikoproteina, która zmniejsza dostępność jonów żelaza dla bakterii i działa przeciwwirusowo.

Ważne by pamiętać, że nie każde zapalenie przyzębia u kotów jest zapaleniem plazmocytarno-limfocytarnym. Obraz kliniczny choroby jest bardzo charakterystyczny, a same zmiany w jamie ustnej pogłębiają się i nawracają, z czasem przestając również reagować na leczenie. Niestety, w niektórych przypadkach pełne wyleczenie nigdy nie będzie możliwe, dlatego istotne jest, by koci pacjent stale pozostawał pod kontrolą lekarza weterynarii, który odpowiednio dobierze leczenie przeciwbólowe.

Zobacz inne wpisy

Scroll to Top