Twój koszyk

Prezent do wyboru 100,00 
Drewniany stojak z miskami 299,00 
Dodaj produkty za 50,00  aby otrzymać darmowa dostawa
Nagrody za 100,00 
Piłka sensoryczna
Silikonowa szczotka kąpielowa
Rękawica do mycia i czesania sierści
Nagrody za 299,00 
Drewniany stojak z miskami dla psa i kota - JM Sante Pharma
Łącznie: 0,00 
0%

Wydaj jeszcze 50,00  aby otrzymać DARMOWĄ WYSYŁKĘ

Przeszczep skóry

Przeszczep jest fragmentem skóry oddzielonym od łożyska naczyniowego, przeniesionym na ranę, gdzie zyskuje nowe ukrwienie. Zazwyczaj wykonuje się przeszczepy skóry pełnej grubości. Fragment tkanki zostaje pobrany od pacjenta, a miejsce i sposób pobrania zależy od rodzaju przeszczepu.

Wśród podstawowych rodzajów przeszczepów skóry wymienić można przeszczepy siatkowe, paskowe i przeszczepy małych fragmentów skóry. Odpowiednie wybranie miejsca dawczego, prawidłowe pobranie i przygotowanie materiału oraz przymocowanie przeszczepu są krytycznymi czynnikami wpływającymi na skuteczność zabiegu.
Przeszczep najłatwiej jest wykonać w przypadku ran świeżych i dobrze ukrwionych, np. od razu po zabiegu chirurgicznym czy też bezpośrednio po opracowaniu i oczyszczeniu rany. W przypadku ran starszych konieczna jest obecność zdrowej ziarniny, ponieważ zapewnia ona odpowiednie ukrwienie tkanki. Przed zabiegiem należy przygotować pacjenta odpowiednio, stosując zarówno leczenie ogólne i miejscowe. Ranę musi zostać delikatnie oczyszczona skalpelem z zanieczyszczeń i martwych komórek. Następnie na tak przygotowane miejsce zakłada się opatrunek typu wet-to-dry. Skórę wokół miejsca biorczego należy ogolić pozostawiając duży margines, a następnie zdezynfekować. W trakcie golenia niezbędne jest zabezpieczenie miejsca biorczego przed zanieczyszczeniem. W trakcie operacji należy pamiętać o stałym nawilżaniu miejsca biorczego.

Wybór miejsca dawczego jest zależny od wielkości rany. Zwykle skórę pobiera się ze ściany klatki piersiowej, ze względu na jej dobrą ruchomość i dużą elastyczność. Miejsce, z którego pobierana jest tkanka przygotowuje się jak do zabiegu chirurgicznego – należy je dokładnie ogolić (pamiętając o zachowaniu marginesu) i zdezynfekować. Następnie należy przyłożyć szablon rany, uwzględniając też ułożenie sierści w miejscu dawczym i biorczym. Obrysowując krawędź szablonu należy pamiętać o uwzględnieniu marginesu (około 1 cm). Pobrany fragment skóry przekłada się na sterylną gazę/serwetę i usuwa się tkankę podskórną aż do skóry właściwej. By wyeliminować możliwość przesunięcia się fragmentu należy naciągnąć go i przypiąć jego brzegi do serwety sterylnymi igłami. W przypadku przeszczepów siatkowych wykonuje się skalpelem 1cm otwory. Należy wykonać je w dwóch rzędach co 0,5 cm. Następnie przeszczep przyszywany jest do rany nićmi niewchłanianymi. Wykonanie przeszczepu siatkowego zapewnia lepsze dopasowanie się płata do rany i zapobiega gromadzeniu się płynu, więc nie ma konieczności drenażu tego miejsca. Wadą tego typu zabiegu jest to, że po wygojeniu rany nad otworami nie wyrasta sierść. W przypadku wykonywania przeszczepu paskowego w ziarninie trzeba wykonać rowki. Płat skóry pobiera się w taki sposób, by krótszy koniec pozostał połączony ze skórą. Fragmenty przeszczepu umieszcza się w wykonanych rowkach i przymocowuje nićmi. Skrawki skóry można pobrać za pomocą trepanu lub skalpela. W miejscu biorczym w ziarninie wykonuje się niewielkie kieszonki, w które po zatrzymaniu krwawienia wsuwa się przeszczep.

Po wykonaniu przeszczepu należy założyć trójwarstwowy opatrunek. Warstwa kontaktowa musi być wykonana z materiału, który nie przywiera, a warstwa chłonna powinna być na tyle gruba, by móc wchłonąć powstający wysięk. Właściwe założenie opatrunku umożliwia utrzymanie przeszczepu w miejscu i zapobiega jego przemieszczeniu się. Opatrunek zapewnia także ochronę przed zanieczyszczeniem i urazami z zewnątrz.Pierwszą zmianę opatrunku wykonuje się po 48 godzinach od zabiegu. Usuwając opatrunek trzeba uważać by nie uszkodzić i nie przemieścić przeszczepu. Początkowo przeszczep może być zasiniony lub blady i nieznacznie obrzęknięty. Częstotliwość kolejnych zmian opatrunku zależy od ilości wysięku z rany. Prawidłowo wysięk jest surowiczo-krwisty, jeśli zaobserwuje się ropę należy wykonać wymaz z rany i wdrożyć antybiotykoterapię. Po około dwóch tygodniach usuwa się szwy. Jeśli przeszczep nie przyjmuje się, skóra ma zabarwienie szare lub czarne, a fragment tkanki jest oddzielony od podłoża. W przypadku przeszczepów paskowych i skrawków skóry opatrunek zmienia się co 3-5 dni.
Stosowanie przeszczepów skóry jako metody leczenia ran niesie za sobą ryzyko komplikacji, jednak w części przypadków jest to najlepsze możliwe rozwiązanie. Odpowiednio zabezpieczony przeszczep, przy pomocy prawidłowo wykonanego opatrunku pomaga w prawidłowym przebiegu procesu gojenia. Ponadto stosowanie przeszczepów przy ranach rozległych zmniejsza wielkość blizny, zwiększając tym samym komfort pacjenta.

Zobacz inne wpisy

Scroll to Top