Twój koszyk

Prezent do wyboru 100,00 
Drewniany stojak z miskami 299,00 
Dodaj produkty za 50,00  aby otrzymać darmowa dostawa
Nagrody za 100,00 
Piłka sensoryczna
Silikonowa szczotka kąpielowa
Rękawica do mycia i czesania sierści
Nagrody za 299,00 
Drewniany stojak z miskami dla psa i kota - JM Sante Pharma
Łącznie: 0,00 
0%

Wydaj jeszcze 50,00  aby otrzymać DARMOWĄ WYSYŁKĘ

Wrzody rogówki

Dla zwierząt wzrok tuż obok węchu i smaku jest jednym z trzech najważniejszych zmysłów. Narząd wzroku naszych pupili różni się nieco od budowy oka ludzkiego – natura przystosowała organizmy zwierząt do zdecydowanie lepszego widzenia w ciemności. Jednak podstawowa budowa oka zarówno u zwierząt, jak i u ludzi jest podobna. Gałka oczna składa się z trzech błon: zewnętrznej – nieprzezroczystej twardówki i przezroczystej rogówki, środkowej naczyniowej oraz wewnętrznej – siatkówki. Rogówka to przejrzysta blaszka, która tworzy przednią ścianę gałki ocznej. Złożona jest ona z 6 warstw: nabłonka przedniego, blaszki granicznej przedniej, istoty właściwej, warstwy Duy, blaszki granicznej tylnej i śródbłonka.

Jedne z częściej występujących problemów okulistycznych u zwierząt to wrzody rogówki. Owrzodzenia rogówki są uszkodzeniami jej powierzchni, przebiegające z zapaleniem. Wśród przyczyn powstawania wrzodów rogówki wymienia się wszelkiego rodzaju urazy oczu, ciała obce, nieprawidłowości we wzroście rzęs, suche zapalenie rogówki i worka spojówkowego, zakażenia wirusowe i bakteryjne oraz wady dziedziczne. W zależności od głębokości, na jaką sięga wrzód rogówki możemy wyróżnić: erozję, wrzód powierzchowny, wrzód głęboki oraz przepuklinę rogówki. Innym, bardzo specyficznym rodzajem problemu są samoistne przewlekłe uszkodzenia nabłonka rogówki, określane też jako „wrzody boksera”.

• erozja rogówki jest to najbardziej powierzchowny problem, który dotyczy jedynie nabłonka przedniego rogówki,
• wrzód powierzchowny to uszkodzenie rogówki, dotykające nabłonka przedniego rogówki i blaszki granicznej przedniej,
• wrzód głęboki to ubytek, który dotyka zarówno nabłonka przedniego, blaszki granicznej przedniej i sięgają głębiej – aż do istoty właściwej,
• przepuklina rogówki występuje, gdy problem sięga aż do blaszki granicznej tylnej, co oznacza, że większość rogówki jest już uszkodzona. Jest to stan zagrażający wypłynięciem oka,
• samoistne przewlekłe uszkodzenie nabłonka rogówki to wolno gojące się, powierzchowne ubytki rogówki. Problem pojawia się w wyniku zaburzeń w przyleganiu nabłonka rogówki do jej zrębu.
Przypadłość ta ma tendencję do nawracania. Nieprawidłowości mogą występować nie tylko u bokserów, ale też u psów rasy corgi, west highland white terierów, pudli, czy boston terierów.

Owrzodzenia rogówki objawiają się tym, że zwierzęta wykazują większe zainteresowanie chorym okiem – mogą pocierać oczy łapami czy ocierać pyskiem o różnorakie przedmioty. Może pojawić się również nadmierne łzawienie, zaczerwienienie gałki ocznej, mrużenie oczu, a czasem nawet obecność wypływów. Owrzodzenia rogówki to stosunkowo często problem dotykający zwierząt ras brachycefalicznych: shih-tzu, buldożków francuskich, mopsów czy kotów perskich.

W przypadku zaobserwowania u swojego pupila niepokojących objawów dotyczących narządu wzroku konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Lekarz weterynarii po przeprowadzeniu szczegółowych badań oceni stan gałki ocznej i dobierze odpowiednie do konkretnego przypadku leczenie. W zależności od głębokości wrzodu oraz stopnia zaawansowania choroby lekarz zdecydować może o leczeniu farmakologicznym lub nawet chirurgicznym. Proces gojenia wrzodów u zwierząt przebiega różnie – w niektórych przypadkach owrzodzenie ulega wyleczeniu szybko, czasem rogówka goi się długo, a proces leczenia wymaga naszego pełnego zaangażowania.

W ostatnim czasie na rynku weterynaryjnym pojawił się preparat VET PROTECTOR OCZY – LIGO, który jest opatrunkiem w formie kropli do stosowania u zwierząt. Preparat ten zawiera jeden składnik, który sprawia, że ze względu na jego niskie napięcie powierzchniowe, krople natychmiast po aplikacji rozpływają się po powierzchni oka przejmując funkcję warstwy lipidowej filmu łzowego. Tworząc barierę ochronną, preparat może zapewnić długotrwałą ochronę powierzchni oka.
Należy pamiętać, że wrzody rogówki u zwierząt to szczególnie bolesna i dość uciążliwa dolegliwość, która może prowadzić do utraty wzroku lub nawet gałki ocznej, dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej zwalczyć problem.

Zobacz inne wpisy

Scroll to Top