Twój koszyk

Prezent do wyboru 100,00 
Drewniany stojak z miskami 299,00 
Dodaj produkty za 50,00  aby otrzymać darmowa dostawa
Nagrody za 100,00 
Piłka sensoryczna
Silikonowa szczotka kąpielowa
Rękawica do mycia i czesania sierści
Nagrody za 299,00 
Drewniany stojak z miskami dla psa i kota - JM Sante Pharma
Łącznie: 0,00 
0%

Wydaj jeszcze 50,00  aby otrzymać DARMOWĄ WYSYŁKĘ

Zespół Hornera jako powikłanie przewlekłego otitis externa

Zapalenie ucha zewnętrznego to przypadłość, która niestety jest dość częstym problemem dotykającym zwierzęta. Etiopatogeneza tego schorzenia jest złożona – wyróżniamy zapalenie ucha zewnętrznego pierwotne, wtórne i nawracające. Przyczyny pierwotnego zapalenia to w większości zaburzenia dermatologiczne i endokrynologiczne, ale również urazy i pasożyty. Do przyczyn wtórnego zapalenia zaliczyć można bakterie: między innymi Pseudomonas spp. Staphylococcus spp., Streptococcus spp. i grzyby drożdżopodobne – Malassezia spp. oraz Candida spp. Zarówno bakterie jak i grzyby są także czynnikami, które podtrzymują zapalenie. Dodatkowo występować mogą czynniki predysponujące, czyli takie, które ułatwiają pojawienie się otits externa, lecz same w sobie nie są w stanie go wywołać. Są to między innymi: kształt małżowiny usznej, nadmierne owłosienie, wilgotność i niedrożność kanału słuchowego. Również efekty nieprawidłowej pielęgnacji lub leczenia są czynnikami predysponującymi. Największym problemem diagnostycznym jest sytuacja, w której do zapalenia ucha zewnętrznego dochodzi w wyniku działania zarówno czynników pierwotnych, wtórnych i predysponujących. Mówimy wtedy o występowaniu zapaleń nawracających, niepoddających się leczeniu.

W sytuacji, gdy otitis externa jest problemem przewlekłym, trwającym dłużej niż 6 tygodni, może dochodzić do pogłębiania się procesu zapalnego, który dotnie również ucho środkowe (otitis media), a nawet ucho wewnętrzne (otitis interna). Do rozwoju zapalenia ucha środkowego najczęściej dochodzi, kiedy w kanale słuchowym są obecne zmiany rozrostowe, które utrudniają usunięcie wysięku lub gdy zapalenie ucha zewnętrznego wynika z obecności w kanale słuchowym ciała obcego, które powoduje perforację błony bębenkowej. W przypadku zapalenia ucha środkowego dochodzi do nagromadzenia się wysięku zapalnego o charakterze surowiczym, krwotocznym lub ropnym. W wyniku tego dochodzi do zmiany barwy, uwypuklenia, a nawet pomarszczenia, zgrubienia i zwapnienia błony bębenkowej. Trafna diagnoza jest zwykle stawiana po dłuższym czasie, gdy dochodzi do nawrotów zapaleń ucha zewnętrznego, które nie poddają się leczeniu. Samo rozpoznanie zapalenia w uchu środkowym nie jest niestety najłatwiejsze – badanie radiologiczne może nie pokazać zmian wysiękowych, dlatego zalecane jest wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Tomografia komputerowa jest nazywana „złotym standardem”, który stosowany jest przez większość lekarzy weterynarii. W wielu przypadkach objawy zapalenia ucha środkowego przypominają objawy zapalenia ucha zewnętrznego. Są to świąd, potrząsanie głową, ból, który może być też związany z otwieraniem pyska oraz wspominaną już obecność wysięku. Zapalenie w uchu środkowym może również powodować pojawianie się objawów neurologicznych: uszkodzenie nerwu twarzowego, zespół Hornera lub zespół przedsionkowy.

Zespół Hornera to zespół objawów okulistycznych, które pojawiają się na skutek przerwania lub uszkodzenia włókien współczulnych unerwiających gałkę oczną i mięśnie. Z przyczyn anatomicznych unerwienie przywspółczulne jest zdecydowanie mniej podatne na uszkodzenia niż unerwienie współczulne, które jest bardziej skomplikowane i rozbudowane, a w związku z tym narażone na uszkodzenia. Istotne jest, żeby lekarz weterynarii podczas przeprowadzania badań diagnostycznych dokładnie ustalił miejsce uszkodzenia nerwów, ponieważ ma ono wpływ na przebieg choroby, rokowanie i dalsze leczenie. Najczęściej spotykanym jest zazwojowy zespół Hornera, wśród przyczyn którego można wymienić zapalenie ucha zewnętrznego i środkowego, uszkodzenia głowy i szyi będące następstwem wypadków drogowych oraz urazy tępe. Objawy kliniczne są zazwyczaj jednostronnie i obejmują zwężenie źrenicy (myosis), cofnięcie gałki ocznej (endophtalmus), opadanie górnej powieki i zwężenie szpary powiekowej (ptosis). Dodatkowo, w wyniku rozszerzenia naczyń włosowatych, może wystąpić lokalne podwyższenie temperatury, jak również przekrwienie błony śluzowej jamy nosowej oraz przejściowy spadek ciśnienia śródgałkowego. Rzadziej występującymi objawami są trudności w przyjmowaniu pokarmu i nadmierne ślinienie
Jeśli to zapalnie ucha środkowego jest przyczyną zespołu Hornera, to rokowanie jest zwykle dobre, a leczenie prostsze niż w przypadku wystąpienia zmian w neuronach przedzwojowych. Leczenie polega oczywiście na usunięciu przyczyny, czyli zwalczeniu zapalenia ucha zewnętrznego i środkowego. Ważne, by przed wprowadzeniem leczenia starannie wykonać badanie kliniczne, otologiczne oraz cytologiczne i ewentualnie posiew bakteriologiczny materiału z kanału słuchowego. Takie postępowanie pozwoli wdrożyć odpowiednie preparaty do terapii miejscowej i ogólnej. Zaleca się, by leczenie trwało kilka tygodni, natomiast wizyty kontrolne zwierzęcia u lekarza weterynarii powinny odbywać się co 2 tygodnie.
Przechodzeniu procesu zapalnego z ucha zewnętrznego w głąb kanału słuchowego można oczywiście zapobiegać. Ważne, by właściwie przeprowadzić diagnostykę różnicową, która wskaże pierwotną przyczynę otitis externa. Pozwoli to również zapobiec nawrotom tego problemu w przyszłości. Gdy u naszego pupila dojdzie do wystąpienia stanu zapalnego w kanale słuchowym polecamy stosowanie preparatów VET PROTECTOR USZY. Preparaty te zapewniają kompleksową terapię – VET PROTECTOR PRO USZY – START jest specjalistycznym płynem, który usuwa nadmiar woskowiny, który przeznaczony jest do stosowania w gabinecie weterynaryjnym przez lekarza weterynarii, a VET PROTECTOR USZY – PLUS jest preparatem przeznaczonym do pielęgnacji uszu przez opiekuna w domu.

BIBLIOGRAFIA:
1. Pomorska-Handwerker D., Guzera M. „Otitis externa – rozpoznawanie i leczenie. Klasyfikacja przyczyn choroby” Magazyn weterynaryjny 06/2019.
2. Sapierzyński R. „Powikłania zapalenia ucha zewnętrznego u psów i kotów” Życie weterynaryjne 90(8)/2015.
3. Rosychuk R.A.W „Management of otitis externa/media in the dog and cat”.
4. Taszkun I. „ Postępowanie diagnostyczne w przypadku otitis externa u psów” Życie weterynaryjne 88(4)/2013
5. Madany J., Wrześniewska K. „Zespół Hornera u psów i kotów – okulistyczny sygnał występowania chorób o zróżnicowanym charakterze” Życie Weterynaryjne 93(10)/2018.
6. Ofri R.: Neurookulistyka, W: Okulistyka weterynaryjna Slattera. Maggs D.J., Miller P.E., Ofri R. Elsevier, Urban and Partner, Wrocław 2009, 351–388.
7. Penderis J.: Diagnosis of Horner’s syndrome in dogs and cats. In Practice. 2015, 37, 107–119.

Zobacz inne wpisy

Scroll to Top